Przed rozpoczęciem procesu piaskowania, niezbędny jest wybór należytego ścierniwa. Decyzję powinniśmy podjąć bazując na technologii, z której mamy zamiar korzystać, biorąc również pod uwagę twardość powierzchni poddawanej pracy oraz rodzaj sprzętu, jaki mamy do dyspozycji. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz ścierniw, pozwalających (w zależności od rodzaju, ceny, czy wytrzymałości) na piaskowanie w mniej lub nieco bardziej wymagających warunkach. Jak zatem dokonać odpowiedniego wyboru?
Skala Mohsa
Najprostszym sposobem na szybkie określenie jednej z kluczowych dla nas wartości, czyli twardości potencjalnego ścierniwa, jest skala Mohsa, która za pomocą dziesięciostopniowej klasyfikacji przybliża nam odporność na zarysowania materiału twardszego przez materiał miększy. Skala ma charakter porównawczy, jednak pozwala na błyskawiczne wyznaczenie przybliżonej twardości minerału, bez potrzeby użycia specjalistycznego sprzętu oraz narzędzi. Listę otwiera talk, który cechuje znikoma twardość i możliwość zarysowania paznokciem. Zamyka ją zaś diament – najtwardszy, niemożliwy do zarysowania nożem czy stalą, który uszkodzić można jedynie przy użyciu innego diamentu.
Elektrokorund
Ścierniwo syntetyczne, wielokrotnego użytku, wyróżniające się wysokim poziomem twardości (9 w skali Mohsa) jak i niezwykłą ostrością. Posiada kilka odmian, używane najczęściej podczas piaskowania aluminium, szkła, kamienia, cegły czy stali kwasoodpornej. Elektrokorund nie zawiera żelaza ani krzemionki i jest bardzo czysty. Ścierniwo do piaskowania otrzymywane jest na bazie tlenku glinu, a dzięki swej uniwersalności sprawdzi się również przy produkcji wyrobów nasypowych czy narzędzi ściernych. Przeznaczone do piaskowania na sucho.
Węglik krzemu
Twardszy od elektrokorundu węglik krzemu cechują właściwości bliskie diamentom – jest niezwykle trwały, odporny na działanie czynników mechanicznych, temperatury czy wiatru, gwarantuje wysokie przewodnictwo ciepła oraz słabe przewodnictwo prądu. Ścierniwo to powstaje w wyniku połączenia krzemu z węglem. Doskonale sprawdzi się podczas pracy zarówno przy elementach kruchych, jak i podczas obróbki metali, szkła, kamienia czy stali. Podobnie jak elektrokorund, węglik krzemu przeznaczony jest do piaskowania na sucho.
Mikrokulki szklane
Mikrokulki szklane to ścierniwo czyste, delikatne i bezpieczne zarówno dla wykonującego proces piaskowania, jak i dla środowiska. Świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy materiał musi zostać ujednolicony, wyrównany czy wybłyszczony. Ścierniwo wielokrotnego użytku, pozwalające uzyskać matowy lub perłowy efekt na powierzchni, nie powodujące ścierania erozyjnego. Idealne do piaskowania w celu uszlachetnienia stali, szkła, kamienia czy podczas renowacji zabytków. Co ważne, sprawdzi się zarówno podczas piaskowania na sucho, jak i na mokro.
Podsumowanie
Wybór właściwego ścierniwa wydaje się być wymagającym zadaniem, zwłaszcza, że wspomniane wcześniej materiały, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Rynek oferuje dziś multum rozwiązań, najważniejsze natomiast są nasze osobiste preferencje, na podstawie których powinniśmy podjąć decyzję. Cena, dostępność czy może wpływ na środowisko naturalne? Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, który czynnik jest dla nas kluczowy – ułatwi to dokonanie trafnego wyboru.
Najnowsze komentarze