DDDG występuje pod polską nazwą jako suszony wywar gorzelniany z kukurydzy lub wywar kukurydziany. Powstaje on w procesie produkcji etanolu ze skrobi kukurydzianej, która przekształcana jest w cukry przy pomocy enzymów. Następnie cukry te są poddawane fermentacji z użyciem drożdży, w związku z czym powstaje etanol. Etanol zostaje oddzielony od pozostałych składników a powstały produkt bogaty w białko służy jako wyśmienita pasza dla zwierząt o wysokiej wartości.
DDGS kukurydziany – czym się charakteryzuje?
Wysoka zawartość białka na poziomie 60% to ogromna zaleta DDGS kukurydzianego. Należy tu zaznaczyć, że jest to białko, które nie ulega rozkładowi w żwaczu i trawione jest bezpośrednio w jelicie cienkim. Białko to nosi nazwę białka chronionego – stymuluje wytwarzanie białek mleka oraz mleka. Część białek pochodzących z drożdży wykorzystywane są w procesie fermentacji, dlatego też białko o którym mowa ma doskonały skład aminokwasowy. DDGS charakteryzuje się przede wszystkim:
- wysoką strawnością
- dużą wartością energetyczną
DDGS kukurydziany zastąpi inne źródła białka takie jak:
- śruta rzepakowa
- mączka sojowa
Co zawiera DDGS?
W specyfikacji technicznej tej paszy znajduje się między innymi:
- wapń
- fosfor
- magnez
- potas
- kwas mlekowy
- skrobia
- skrobia trawiona w jelicie
- białko surowe
- tłuszcz surowy
- popiół surowy
W zależności od konkretnego produktu wartości te mogą się nieco od siebie różnić. Przed zakupem możesz sprawdzić wartości na opakowaniu produktu, w szczególności, gdy zamawiasz paszę przez Internet – tutaj masz także możliwość porównywania cen i dokonywania jak najkorzystniejszych zakupów.
Korzyści ze stosowania DDGS w hodowli
DDGS kukurydziany przyczynia się do poprawy smakowitości oraz wartości odżywczych mleka. Dzięki temu, że pasza ta jest wchłaniana w jelicie następuje korzystne obniżenie poziomu mocznika w mleku. Produkty od krów karmionych DDGS są zawsze pożądanym produktem na rynku. Zwierzęta skarmiane DDGS chętniej pobierają dawki, co z kolei korzystnie wpływa na ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. DDGS jest produktem rodzimym. Jego zakup nie jest problematyczny i można tą paszę nabyć przez cały rok. Należy także zaznaczyć, że DDGS nie ma wygórowanej ceny a korzyści z jego stosowania sprawiają, że jest to pasza godna polecenia. Inne korzyści dla hodowców wynikające ze stosowania tej paszy to:
- obniżenie ryzyka kwasicy żwacza
- minimalizacja ryzyka chorób przewodu pokarmowego i problemów gastrycznych
- wysoka smakowitość (DDGS można podawać z innymi, mniej smakowitymi paszami)
- doskonałe samopoczucie zwierząt
DDGS to pasza bezpieczna, ponieważ ryzyko skażenia mytotoksynami jest praktycznie zerowe. Restrykcyjne normy europejskie oraz częste kontrole i badania produktów DDGS sprawiają, że paszę tą możemy podawać bez żadnych obaw. Unia Europejska ma znacznie surowe normy niż na przykład amerykańskie komisje – polski DDGS jest więc również wartościowym produktem na rynkach zagranicznych.
Najnowsze komentarze