Płyta HDF to jeden z materiałów drewnopochodnych, który ma dość szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Materiał ten bez problemu znajdziemy w popularnych sklepach z materiałami budowlanymi oraz w sklepach z akcesoriami do wykończenia wnętrz. Zanim sprawdzimy do czego można ją wykorzystać, warto lepiej zrozumieć, co to za produkt i czym się on charakteryzuje.
Płyty HDF to wzmocnione płyty pilśniowe, które cechują się bardzo wysoką gęstością. W tych modelach przekracza ona nawet 850 kg/m3, przez co jest większa niż w przypadku litego drewna, w tym również dębu, który jest znany z wysokiej gęstości. Ponadto płyty te są bardzo lekkie, co jest ich dodatkowym atutem. Powstają z drobnych wiórów drewnianych, które są ze sobą połączone za pomocą żywicy lub kleju syntetycznego, a cały proces zachodzi w warunkach wysokiej temperatury oraz ciśnienia. Płyty można znaleźć w postaci surowej oraz lakierowane jednostronnie lub dwustronnie, w zależności od potrzeb użytkowników. Do czego możemy je wykorzystać?
Płyty HDF w meblarstwie i w produkcji paneli
Materiał ten wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji mebli. Z płyty HDF wykonuje się półki lub dna szuflad w przypadku większych mebli, które służą do przechowywania przedmiotów. Wykorzystujemy je również do tworzenia tylnych ścianek mebli, na przykład szafek lub regałów. Płyta HDF ma również dość szerokie zastosowanie w produkcji konstrukcji mebli tapicerowanych, w tym głównie mebli wypoczynkowych. W każdym z tych wariantów może być używana w formie surowej oraz w laminowanej lub lakierowanej na kolorystykę mebla, którego jest elementem.
Poza produkcją mebli, płyty HDF wykorzystywane są również do tworzenia paneli podłogowych, które znamy z codziennego użytku. Ponadto sprawdzają się one również przy tworzeniu okładzin i paneli ściennych, a także popularnych kasetonów. Są stosunkowo tanie, wytrzymałe i łatwe w obróbce, dlatego znajdziemy je w każdym profesjonalnym zakładzie produkcji mebli oraz w domowych warsztatach, gdzie w wolnym czasie działają majsterkowicze. Materiał ten dobrze sprawdza się w modelu pracy DIY.
Gdzie jeszcze można wykorzystać płyty HDF?
Ich charakterystyka wykorzystywana jest również w produkcji drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, a także parapetów okiennych. Płyty HDF pasują do każdego wnętrza, a duża możliwość ich modyfikacji, w tym ingerowania w kolorystykę, jeszcze to wzmacnia. W związku z tym wykorzystywane są również w branży budowlanej oraz w wykończeniu wnętrz do budowy konstrukcji drewnianych lub elementów dekoracyjnych. To kolejny możliwy obszar do wykorzystywania tego materiału drewnopochodnego.
Płyty mogą przydać się również w tworzeniu zabawek dla dzieci lub wspólnej pracy z maluchami w warsztacie, dzięki czemu będą zdobywały nowe umiejętności. Ponadto materiał ten znalazł swoje zastosowanie w tworzeniu opakowań i pudełek, na przykład drewnianych skrzyneczek na alkohol. Może być również wykorzystywany do tworzenia tablic malarskich, jako zdecydowanie tańszy zamiennik dla standardowych podobrazi. Skala zastosowania płyty HDF jest duża, dlatego słusznie cieszy się swoją popularnością.
Najnowsze komentarze